738/brutto za kompletne podstawy

PowerShell - żelazne podstawy

Program szkoleniowy na autorskiej platformie on-line

Dlaczego PowerShell?

PowerShell to interpreter poleceń, który na stałe zakorzenił się wśród specjalistów IT jako podstawowe narzędzie efektywnej pracy w środowisku Microsoft Windows (ale nie wyłącznie). Jest oparty o framework .NET, dzięki czemu daje dostęp do praktycznie każdego elementu systemu operacyjnego.

Z tych powodów zwinne korzystanie z PowerShell-a jest kluczową umiejętnością w branży cybersecurity (w takim samym stopniu w ofensywie jak i defensywie), wśród programistów, administratorów, devopsów oraz ambitnych użytkowników komputerów.

Kolejne szkolenie z PowerShell-a? Niekoniecznie. Jako, że Alphasec to firma działająca w branży bezpieczeństwa IT, również i to szkolenie doprawione jest delikatnie zagadnieniami ze świata #cybersec.

Szkolenie na platformie?

Na rynku jest wiele szkoleń, które starają się przekazywać wiedzę. Można zaserwować kilkugodzinne nagranie szkolenia online. Można również wziąć popularną platformę szkoleniową, nagrać i wrzucić do niej treść. Jednak szkolenia IT i cybersecurity to nie malowanie plakatówkami. Dlatego też, choć to pracochłonne (część z Was już się o tym przekonała), stworzyliśmy w Alphasec system dedykowany naszym tematom. Znajdziecie w nim:

Materiały filmowe

stosunkowo krótkie, które zarówno w terorii jak i praktyce prezentują dany zakres materiału

Embedowany terminal

z dostępem do wirtualnch serwerów z dedykowanymi zadaniami i wyzwaniami typu CTF - nie trzeba niczego instalować czy pobierać

Źródła

wszystkie przedstawiane kody źródłowe dostępne są do łatwego skopiowania w ramach samodzielnego przećwiczenia

Cheatsheety

z aliasami, poleceniami, przykładami użycia danych poleceń - żeby mieć je pod ręką

Edytor kodu

w którym wygodnie będziesz pracował ze swoimi skryptami

Okno na pytania

byś w każdej chwili szybko i wygodnie mógł zadać pytanie trenerowi
Jeśli więc chcesz zgłębiać żelazne podstawy PowerShell-a w swoim tempie, lubisz dobrze opisane przykłady, zestawienia komend, onelinerów oraz protipów i cieszą cię wyzwania typu CTF na prawdziwych systemach – ten program szkoleniowy jest dla Ciebie.

Rozdziały programu szkoleniowego

I. Zaczynamy
1.Czym jest Powershell08:20
2.W czym pisać - wybór IDE09:27
3.Polityka uruchamiania skryptów (Execution Policy)11:48
II. Podstawy Powershella
1.Cmdlety i aliasy06:04
2.System pomocy05:40
3.Parametry i potoki04:28
4.Więcej pomocy, wyszukiwanie poleceń13:16
5.Zmienne - podstawy13:26
6.Zmienne - tablice, słowniki i inne09:21
7.Zmienne - zasięgi11:58
8.Zmienne środowiskowe07:05
9.Zmienne preferencji07:18
10.Zmienne automatyczne05:15
11.Podstawowe operatory, filtry12:07
12.Instrukcje warunkowe, pętle06:01
13.Operatory -like, -match i wyrażenia regularne19:04
14.Operatory - ciąg dalszy16:38
15.Funkcje proste07:42
16.Funkcje zaawansowane10:34
17.Komentarze, dokumentacja funkcji i skryptów03:06
III. HTTP, REST API, serwer HTTP
1.Pobieranie danych po HTTP/HTTPS09:38
2.Obsługa wyjątków06:35
3.Nagłówki, autoryzacja09:21
4.REST API14:15
5.Powershell po stronie serwera HTTP15:38

Dark Lord vs Alphacorp.

Dark Lord zna PowerShell-a.

Paweł Maziarz, Lead Trainer


"Inspirowanie i przekazanie jak największej wartości, to moje dwa nadrzędne cele szkoleniowe." - Paweł Maziarz

Paweł jako ekspert i architekt systemów bezpieczeństwa zdobywał doświadczenie przez ostatnie 20 lat, początkowo jako administrator sieci i systemów Unix/Linux, następnie jako programista, a później pentester i architekt bezpieczeństwa systemów IT. W trakcie kilku ostatnich lat przeprowadzał zaawansowane symulacje ataków klasy Advanced Persistent Threat (APT), tworzył publicznie niedostępne oprogramowanie symulujące złożony malware, pomagając tym samym podnieść poziom cyberbezpieczeństwa firm na całym świecie (w tym Polska, Szwajcaria, Irlandia, Azerbejdżan, Chorwacja, Łotwa, Rumunia). Specjalizuje się również w atakach socjotechnicznych oraz bezpieczeństwie fizycznym (karty zbliżeniowe, systemy kontroli dostępu etc). Najwyżej oceniany prelegent na istotnych konferencjach branżowych (Confidence, What The H@ck, Techrisk) oraz w czołówce wielu innych (m.in. Semafor, PLNOG, BSides Warsaw). Prowadził zajęcia na Politechnice Wrocławskiej na kursie ,,System security’', obecnie można go spotkać na zajęciach reazlizowanych na Akademii Leona Koźmińskiego (Zarządzanie cyberbezpieczeństwem) oraz na Uczelni Łazarskiego (Cyberbezpieczeństwo i informatyka śledcza). Był jedną z kluczowych postaci rozwijających dział red-team w jednej z firm wielkiej czwórki i jednym ze współzałożycieli firmy Immunity Systems. Aktualnie jest założycielem spółki Alphasec i twórcą autorskich szkoleń znanych pod marką APT Masterclass.

Masz jeszcze jakieś pytania?

Istnieje niezerowa szansa, że odpowiedzi znajdziesz poniżej. Być może chcesz poruszyć inną kwestię - nie wahaj się skontaktować z nami!

Czy i jak się przygotować do danego szkolenia ?

Nie musisz robić żadnych przygotowań - wszystkiego się nauczysz w trakcie. Jeśli jednak chcesz wyciągnąć ze szkolenia jak najwięcej i od razu zobaczyć jak PowerShell jest potężny, rzuć okiem na artykuły na blogu, a także czerp wiedzę z protipów, zwłaszcza czytając dodatkowe informacje.

Jeśli podczas szkolenia będziesz chciał na własnym systemie przetestować omawiane polecenia, będziesz mógł to zrobić. Natomiast własne środowisko przyda Ci się na pewno po zakończeniu szkolenia, kiedy otrzymasz skrypty i onelinery do samodzielnego napisania.

Sądzę, że.. TAK! A to dlatego, że nawet jeśli nie będziesz miał ochoty sam zakasać rękawów do kodu, to poczujesz jakie to wszystko jest proste, co pomoże Ci z kolei inspirować i motywować swój zespół.

Tak! Szkolenie zaczynamy od poziomu zero czyli czym w ogóle PowerShell jest. Poza tym, będziesz miał stały dostęp do platformy, do innych uczestników, a także do trenerów. Nie będziesz sam. :)

Każdy ma inne doświadczenia i spojrzenie na pewne tematy - poznawanie ich zawsze poszerza horyzonty. Jestem przekonany, że nie raz zostaniesz zaskoczony czymś nowym. Odpowiedź zatem brzmi TAK - na pewno nie stracisz, choćby w postaci dodatkowych bonusów, do których na pewno czasem wrócisz.